تماس با مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی شاداب
تلفن پنج رقمی 33848-086
اراک، خیابان امام خمینی، ساختمان پزشکان مهر

10 مورد از نشانه های و علایم افسردگی

همه‌­ی ما گاهی در واکنش به ناکامی ها و درصورت برآورده نشدن انتظاراتمان افسرده می­‌شویم. اما معمولا این واکنش کوتاه­‌مدت است. افسردگی زمانی اختلال تلقی می­‌شود که روحیه­‌ پایین و سایر علائم افسردگی و نشانه افسردگی بیشتر از دو هفته طول بکشد. شاید به هم ریختن وضعیت روحی که با ناراحتی خود را نشان می­‌دهد یکی از شایع­‌ترین نشانه های اصلی افسردگی باشد اما این اختلال تقریبا عملکرد همه­‌ سیستم‌­های بدن، از میل جنسی گرفته تا احساس درد را به هم می­‌ریزد.

ممکن است گاهی حال خوبی نداشته باشید ولی باید بدانید که این بخشی از زندگی است، ولی زمانی که احساساتی مانند یأس و ناامیدی ماندگار شوند و از بین نروند، ممکن است به افسردگی مبتلا شده باشید و این یکی از علائم و نشانه های افسردگی است. بیماری افسردگی، کار کردن و لذت بردن از زندگی مانند آنچه که قبلا بوده‌اید را برای شما دشوار می‌کند. تنها سعی کنید تا این دوره‌ای که ممکن است بسیار ناخوشایند باشد را پشت سر بگذارید. مهم نیست که چقدر احساس ناامیدی می‌کنید، در هر صورت می‌توانید بهتر شوید. با درک علت افسردگی و تشخیص علائم و نشانه های افسردگی، می‌توانید اولین قدم برای دستیابی به احساسات بهتر را بردارید و بر بیماری افسردگی خود غلبه کنید.

علائم و نشانه های افسردگی چیست؟

برای تشخیص افسردگی و درمان آن، مثل هر بیماری اعصابی شما ابتدا باید بدانید که علائم افسردگی چیست .

تشخیص افسردگی و بررسی نشانه های افسردگی شدید باید حتما توسط متخصص این حوزه انجام شود. از طریق درمانکده شما می‌توانید با این متخصصان به صورت حضوری یا آنلاین در ارتباط باشید:

مرکز تخصصی مشاوره و خدمات روانشناسی شاداب در شهر اراک با کادر مجربی از روانشناسان می تواند به شما در زمینه کمک رسان باشد

تلفن پنج رقمی 33848 با کد 086

همراه : 09364245996

مدیر و مسئول فنی مرکز شهرزاد حسنی ، روانشناس بالینی

از آن­جایی­که افسردگی پیچیده است و روی بسیاری از سیستم­­‌های بدن تاثیر می­‌گذارد، علائم زیادی به دنبال دارد که میزان آن از فردی به فرد دیگر متغیر است. در آخرین نسخه از راهنمای آماری و تشخیصی اختلالات روانی، که پرکاربردترین راهنما برای تشخیص است، علائم افسردگی اینطور آمده است:

افسردگی زمانی اختلال تلقی می­‌شود که همراه با حداقل پنج علامت همزمان و بیش از دو هفته رخ دهد. علائم افسردگی شامل موارد زیر است:

 1. احساس ناراحتی، پوچی یا درماندگی از نشانه های اصلی افسردگی است.دیدگاهی در مورد اینکه هیچ چیز هرگز بهتر نخواهد شد و هیچ چیز نمی‌تواند وضعیت شما را بهبود بخشد.
 2. کج­‌خلقی، فوران خشم یا پایین آمدن آستانه­‌ صبر به افسردگی و علایم آن مرتبط است. حساس آشفتگی، بی‌قراری، یا حتی عصبانیت؛ سطح تحمل شما پائین است، و هر چیز و هر کسی شما را عصبانی می‌کنند.
 3. بی‌­میلی به انجام فعالیت‌­های لذت ­بخش، از رابطه جنسی گرفته تا ورزش نیز از نشانه های اختلالات روانی مرتبط با افسردگی است.دیگر سرگرمی‌ها، تفریحات، فعالیت‌های اجتماعی یا روابط جنسی مانند گذشته برای‌شما اهمیتی ندارد. دیگر نمی‌توانید احساس لذت و خوشی کنید.
 4. اختلال در خواب، ازجمله بی­‌خوابی یا پرخوابی یکی از نشانه های بیماری روانی افسردگی است.مخصوصا در ساعات اولیه بامداد بیخوابی داشته و یا دیر از خواب بلند شوید.
 5. خستگی و پایین بودن انرژی و زمانی که همه‌­ کارها در نظر فرد طاقت­‌فرسا است، نشانه افسردگی است.
 6. اختلال در اشتها، شامل بی­‌میلی به غذا و کاهش وزن یا پرخوری و افزایش وزن به ناراحتی اعصاب و این بیماری مرتبط است.ممکن است به طور قابل توجهی کاهش یا افزایش وزن داشته باشید (تغییر بیش از 5 درصد وزن بدن در ماه).
 7. اضطراب، پرخاشگری و بی­‌قراری از نشانه های اصلی افسردگی است.
 8. حرکت، تفکر یا صحبت فرد کند می­‌شود.
 9. احساس بی­‌ارزشی و عذاب وجدان، تمرکز روی شکست­‌های گذشته و سرزنش خود از نشانه های اصلی افسردگی است.احساس خستگی، تنبلی، و به لحاظ فیزیکی خالی بودن؛ تمام بدن شما احساس سنگینی می‌کند، و حتی ممکن است وظایف کوچک هم طاقت‌فرسا بوده و انجام آنها زمان زیادی صرف کند.
 10. اختلال در تمرکز، یادآوری و تصمیم­‌گیری از نشانه های افسردگی شدید است.تمرکز کردن، تصمیم‌گیری یا به یاد آوردن چیزها برای ‌شما دشوار خواهد بود.
 11. فکر به مرگ از علائم افسردگی شدید است.
 12. درد فیزیکی مثل سردرد یا کمردرد که علت مشخصی ندارد می‌توان از علائم افسردگی و کرونا باشد.افزایش شکایت‌های جسمی مانند سردرد، کمر درد، درد عضلات و معده از دیگر علائم و نشانه های افسردگی هستند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *