تماس با مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی شاداب
تلفن پنج رقمی 33848-086
اراک، خیابان امام خمینی، ساختمان پزشکان مهر

مشاوره طلاق

مشاوره طلاق چیست؟

ازدواج و طلاق دو تا از به یاد ماندنی ترین تجربیات زندگی هستند. تفاوت اصلی بین آنها این است که طلاق می تواند برای همه افرادی که درگیر هستند – کودکان، همسران، اقوام و حتی حیوانات خانگی – بسیار دردناک باشد.

در واقع، طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (2017)، کمی کمتر از 50 درصد ازدواج ها به طلاق ختم می شود و یک سوم از همه جدایی ها در پنج سال اول ازدواج رخ می دهد – زمانی که اکثر زوج ها شروع می کنند. خانوادهی آنها. حقیقت این است که طلاق، صرف نظر از اینکه چقدر دوستانه باشد، یک رویداد بسیار استرس زا و تغییر دهنده زندگی است. حجم انبوه مسائل حقوقی، عاطفی و لجستیکی که باید مورد توجه قرار گیرند، می تواند بسیار زیاد باشد.علاوه بر این، ایده ایجاد یک زندگی کاملاً جدید برای خود می تواند احساس … فلج کند.

اما خبر خوب این است که با گذشت زمان همه چیز بهتر خواهد شد.

و با کمک یک مشاور طلاق آموزش دیده، مشاوره و حمایت ارزشمندی را در این دوران سخت در زندگی خود به دست خواهید آورد.

چگونه یک مشاور طلاق می تواند کمک کند؟

خوب، یک مشاور طلاق می تواند شما را در این دوران دردناک و نامطمئن راهنمایی کند، در حالی که ابزارهای لازم برای حرکت مثبت و سالم را در اختیار شما قرار می دهد. علاوه بر این، او می تواند به شما بیاموزد که چگونه یک زندگی کامل پس از طلاق را از سر بگیرید و تأثیر آن را بر فرزندانتان به حداقل برسانیداو همچنین می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چرا رابطه شما شکست خورده است، بنابراین اشتباهات خود را تکرار نکنید.

مشاوره ازدواج چیست؟

هدف از مشاوره ازدواج رسیدگی به ازدواج های “مشکل” است. به طور خاص تر، درمانگران ازدواج و خانواده متخصصان روابط هستند که می توانند به شما بیاموزند چگونه با همسرتان ارتباط موثر برقرار کنیدآنها همچنین می توانند به شما و همسرتان بیاموزند که چگونه مهارت های حل تعارض خود را تقویت کنید تا اختلافات کوچک به بحث های فاجعه آمیز منفجر نشود.

در نهایت، هدف اصلی مشاوران ازدواج کمک به شما در شناسایی، رسیدگی، حل و فصل مسائل مختلف مانند خیانت، اعتیاد، از دست دادن صمیمیت و/یا چالش های والدینی است. به خاطر داشته باشید که حتی اگر قصد اولیه شما ازدواج و ماندن برای همیشه بود، گاهی اوقات طلاق اتفاق می افتد.

با این حال، خبر خوب این است که اگر این اتفاق بیفتد، استراتژی‌های مشاوره قبل و بعد از طلاق وجود دارد که می‌تواند به شما در انجام موفقیت‌آمیز این فرآیند کمک کند.

مشاوره قبل از طلاق چیست؟

یک مشاور طلاق می تواند به شما و همسرتان بیاموزد که چگونه به طور موثر ارتباط برقرار کنید و رفتار متمدنانه داشته باشید، در حالی که شما سعی می کنید قوانین عاطفی، فیزیکی و مالی را که اغلب همراه با طلاق است، کشف کنید. این مشاور همچنین می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا واقعاً می خواهید یا نیاز به طلاق دارید. به عبارت دیگر، آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا ازدواج شما واقعاً می تواند نجات یابد یا خیر.

به خاطر داشته باشید که اگر کودکان درگیر هستند، ضروری است که چیزها را مرتب نگه دارید . به عبارت دیگر، مهم است که فرزندان شما یک طلاق مدنی و سالم را تجربه کنند – طلاق بدون سرزنش، نامگذاری یا بی احترامی. بهترین راه برای به حداقل رساندن آسیب های روحی فرزندان و محافظت از رفاه آنها، رفتار متمدنانه نسبت به سابق خود و بالعکس است.

مشاوران قبل از طلاق مفید هستند زیرا می توانند به شما کمک کنند تا در مورد مسائل مربوط به فرزندپروری مرتبط با طلاق رسیدگی کنید و در عین حال نکاتی را در مورد نحوه صحبت کردن به فرزندانتان در مورد طلاق قریب الوقوع خود به شما کمک کنند، به گونه ای که کمترین آسیب و درد عاطفی را به آنها وارد کند.

مشاوره قبل از طلاق همچنین می تواند به شما در شناسایی و رفع هر گونه احساسات متضاد و/یا گیج کننده مرتبط با طلاق کمک کند. در نهایت، این شکل از مشاوره می تواند راهبردهای مقابله ای سالمی را به شما آموزش دهد که می توانید در طول تجارب چالش برانگیز و استرس زا از آنها استفاده کنید.

مشاوره پس از طلاق چیست؟

صرف نظر از دلیل، انحلال یک رابطه طولانی مدت و متعهدانه زندگی شما را مختل می کند و احساسات عمیقی مانند غم و اندوه، استرس و اندوه را برمی انگیزد. حقیقت این است که “زندگی پس از طلاق” برای بسیاری می تواند سنگین باشددر واقع، یک آینده نامشخص اغلب دلهره آورتر از قرار گرفتن در میان یک رابطه عمیقا ناخشنود است.

خوبی مشاوره پس از طلاق این است که می تواند شما را در عواقب بعد از طلاق راهنمایی کند. به طور خاص، مشاوران طلاق از تکنیک های مختلفی برای بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس شما استفاده می کنند و واقعیت را می پذیرند تا بتوانید زندگی خود را پس بگیرید.

آنها همچنین به شما کمک می کنند تا با هر گونه احساس باقی مانده نسبت به سابق خود به شیوه ای سالم و سازنده کنار بیایید. بنابراین، صحبت با یک مشاور طلاق می تواند باعث رهایی از این احساسات شود، بنابراین آنها در درون خود باقی نمی مانند.

حقیقت را باید گفت، برای افراد، به خصوص آنهایی که سال‌هاست ازدواج کرده‌اند، به سختی می‌توانند بفهمند که واقعاً چه کسانی خارج از ازدواج هستند.اینجاست که مشاوران طلاق وارد عمل می شوند. این متخصصان می توانند به شما کمک کنند تا هویت خود را دوباره کشف کنید، بنابراین می توانید در نهایت به زندگی جدید خود ادامه دهید و در آغوش بگیرید.

چگونه بفهمم که آیا به مشاوره طلاق نیاز دارم؟

حقیقت این است که اکثر مردم با وجود درد و عدم اطمینان می‌توانند به تنهایی طلاق را با موفقیت پشت سر بگذارند. با این حال، برای برخی، طلاق فلج کننده است و غلبه بر غم و اندوه و از دست دادن می تواند غیرقابل حل به نظر برسد. و مانند هر تغییر بزرگی در زندگی، طلاق می تواند بر تمام جنبه های زندگی شما تأثیر بگذارد – از رفاه عاطفی گرفته تا سلامت جسمانی شما.

جستجوی مشاوره طلاق، گام مهمی در مراقبت از خود است، اگر یا زمانی که درد طلاق بیش از حد باشد که نتوانید آن را به تنهایی تحمل کنید. این به ویژه اگر بچه دارید صادق است. به یاد داشته باشید، اگر می خواهید در این مدت به طور کامل از فرزندان خود حمایت کنید، سلامت عاطفی شما باید سالم باشد. بنابراین، مراقب خود باشید، تا بتوانید برای مراقبت از آنها مجهزتر باشید.

اما آیا واقعاً به مشاوره طلاق نیاز دارم ؟

احتمالا. اگر مطمئن نیستید که آیا مشاوره طلاق برای شما مناسب است، نشانه هایی وجود دارد که می تواند شما را در مسیر درست راهنمایی کند. به طور خاص، علائم هشدار دهنده ای وجود دارد که ممکن است نشان دهد شما به کمک حرفه ای نیاز دارید. این علائم از خفیف تا شدید متغیر است، و اگرچه همه افراد منحصر به فرد هستند، اما اینها علائم رایجی هستند که باید در هنگام جستجوی طلاق درمانی در نظر بگیرید.

 • مشکلات به خواب رفتن یا خواب ماندن در طول شب
 • بیزاری از خود یا احساس ناامیدی
 • احساس بی ارزشی برای عشق یا شادی
 • کاهش یا افزایش وزن ناگهانی و چشمگیر
 • گوشه گیری و انزوای اجتماعی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • خشم و عصبانیت غیر قابل کنترل
 • افسردگی مزمن
 • افکار (افکار) و تلاش برای خودکشی
 • اضطراب یا نگرانی بیش از حد که در توانایی شما برای انجام فعالیت های روزمره اختلال ایجاد می کند

مراحل عاطفی طلاق چیست؟

طلاق ضرری است که بسیار شبیه مرگ است. هنگامی که در حال سوگ از دست دادن هستید، چندین مرحله را به عنوان بخشی از فرآیند سوگواری طی می کنید. طلاق از الگوی مشابهی پیروی می کند، اگرچه مراحل منحصر به فرد خود را دارد. هدف یک مشاور طلاق این است که به شما کمک کند تا مراحل عاطفی طلاق را طی کنید. او همچنین قصد دارد به شما کمک کند تا بفهمید آنچه احساس می کنید طبیعی و طبیعی است. در نهایت، مشاوران طلاق به شما کمک می کنند تا برای طلاق قریب الوقوع خود آماده شوید، روند طلاق را طی کنید و/یا پس از طلاق به زندگی خود ادامه دهید.

در زیر مراحل عاطفی طلاق ذکر شده است:

انکار

در طول مرحله انکار، به احتمال زیاد سعی خواهید کرد تا به زندگی خود، طبق معمول، «ادامه دهید». همچنین ممکن است “سعی کنید” این واقعیت را نادیده بگیرید که در حال طلاق هستید. افراد در حال انکار معمولاً از تصدیق آنچه اتفاق می افتد امتناع می ورزند. آنها «تلاش» می‌کنند تا موقعیت را نادیده بگیرند، به عنوان راهی برای مقابله با شوک و/یا بی‌حسی.

درد و عدم اطمینان

مرحله عاطفی بعدی طلاق درد و عدم اطمینان است. با پایان یافتن انکار و ظهور واقعیت، احتمالاً درد و اندوه را تجربه خواهید کرد. در این مرحله شما برای از دست دادن ازدواج خود سوگواری خواهید کرد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که شما کسی نبوده‌اید که طلاق را می‌خواهد یا آغاز می‌کند. اگر اینطور باشد، به احتمال زیاد احساس آسیب و طرد شدن خواهید کرد. علاوه بر این، عدم اطمینان از آنچه در پیش است می تواند باعث اضطراب و افسردگی شود.

خشم

در این مرحله، شما می خواهید کسی را مقصر بدانید. حقیقت این است که برای بسیاری، انتقال احساسات منفی خود به شخص دیگری، یعنی همسر سابق و/یا شریک جدیدشان احساس خوبی داردعصبانیتی که احساس می‌کنید ممکن است نه تنها متوجه سابقتان شود، بلکه متوجه خودتان، سایر اعضای خانواده، دوستان، همکاران، غریبه‌ها و حتی فرزندانتان نیز می‌شود.

در حالی که هیچ فردی برای پایان یک ازدواج مقصر نیست، طبیعی است که احساس کنید به کسی نیاز دارید که برای از دست دادن شما مقصر باشد.حقیقت این است که «سرزنش کردن» بخشی طبیعی از فرآیند طلاق است. خشم تنها زمانی به مشکل تبدیل می شود که شما نتوانید آن را کنترل کنید – مثلاً به فرزندانتان ضربه بزنید.

در این مورد، ممکن است به یک مشاور طلاق خوب نیاز داشته باشید، که می تواند به شما کمک کند تا خشم خود را حل کرده و به طور سازنده مدیریت کنید .علاوه بر این، یک مشاور طلاق همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا با خشم همسران سابق و/یا فرزندانتان به روشی سالم‌تر کنار بیایید.

چانه زنی

در طول مرحله چانه زنی، احتمالاً می خواهید اشتباهات گذشته را “اصلاح” کنید. این تلاش شما برای برگرداندن چیزی است که قبلا داشته اید. این مرحله شامل پشیمانی و تمایل به تغییر نحوه “رفتار” خود است، بنابراین شانس دیگری با سابق خود خواهید داشت. چانه زنی راه دیگری برای مقابله با درد عاطفی طلاق است.

احساس گناه

مرحله احساس گناه زمانی اتفاق می افتد که شما خود را برای طلاق سرزنش می کنید. در طول این مرحله، به احتمال زیاد تمام اشتباهاتی را که در طول ازدواج خود مرتکب شده اید، به یاد خواهید آورد. ای کاش کارها را طور دیگری انجام می دادید . علاوه بر این، ممکن است صادقانه باور داشته باشید که برای نجات ازدواج خود به اندازه کافی تلاش نکرده اید، و اگر این کار را می کردید، هنوز متاهل بودید.

افسردگی

مرحله بعدی افسردگی است. حقیقت این است که وقتی مراحل طلاق را طی می کنید ، افسردگی یک پیشرفت طبیعی استدر این مرحله، ممکن است احساس تنبلی کنید، به سختی از رختخواب خارج شوید، اشتهای خود را از دست بدهید یا شروع به پرخوری کنید و/یا انگیزه خود را از دست بدهید. حتی اگر بیش از حد خوابیده اید، ممکن است احساس خستگی کنید. در نتیجه ممکن است در اطراف دیگران تحریک پذیر شوید.

این علائم افسردگی در طول فرآیند طلاق نیز طبیعی استبا این حال، این علائم در صورت بدتر شدن و/یا تداوم می توانند مشکل ساز شوند. بنابراین، اگر در مرحله افسردگی “گیر” کردید، با یک مشاور طلاق قرار ملاقات بگذارید تا او بتواند به شما در درک بهتر احساساتتان کمک کند.

پذیرش – پذیرفته شدن

در این مرحله نهایی طلاق، یاد می گیرید که آنچه را که اتفاق افتاده است بپذیرید و با این واقعیت کنار بیایید که ازدواج شما به پایان رسیده است. ممکن است همچنان غمگین باشید و عزادار باشید، اما در این مرحله، با آنچه اتفاق افتاده است، آرامش بیشتری خواهید داشت. در نهایت، شما آماده خواهید بود که زندگی خود را ادامه دهید. شروع یک زندگی جدید می تواند ترسناک و طاقت فرسا باشد، اما زمانی که به این مرحله رسیدید، ابزار، قدرت و انعطاف پذیری برای بازپس گیری زندگی خود را دارید.

مشاوره طلاق چگونه می تواند به من کمک کند ؟

راه های زیادی وجود دارد که مشاوره طلاق می تواند به شما کمک کند. با این حال، اولین قدم این است که به خودتان زمان بدهید تا به طور کامل از دست دادن رابطه، همراهی، حمایت و آینده مشترکتان غمگین شوید. قرار نیست این فرآیند به تنهایی حل شود، بلکه دوستان، خانواده، گروه های حمایتی و مشاوران طلاق می توانند نقش مهمی در روند بهبودی ایفا کنند.

مشاور طلاق می تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • مراحل طلاق را طی کنید
 • مهارت های لازم برای مقابله با دردهای عاطفی طلاق را به شما بیاموزد
 • یک انجمن برای دریافت مشاوره و حمایت برای کل خانواده فراهم کنید
 • به شما کمک می کند تا دلیل شکست رابطه را درک کنید و از مشکلات روابط آینده جلوگیری کنید

انواع روش های مشاوره طلاق چیست؟

درمان شناختی رفتاری (CBT)

رایج ترین رویکرد مشاوره طلاق ، درمان شناختی رفتاری (CBT) است. CBT شناخت درمانی را با رفتار درمانی ترکیب می کند تا به شما کمک کند تا ببینید افکار و باورهای شما چگونه بر اعمال و خلق و خوی شما تأثیر می گذارد.

به عبارت دیگر، در طول CBT، به شما آموزش داده می‌شود که چگونه الگوهای فکری و رفتارهای منفی و ناسالم خود را تشخیص دهید – بنابراین می‌توانید آنها را تغییر دهید. اعتقاد بر این است که وقتی از اینکه افکار مخرب شما چگونه بر جنبه های مختلف زندگی شما تأثیر می گذارد آگاه تر می شوید، می توانید آنها را به چالش بکشید و تغییر دهید تا بازتاب واقعی تری از موقعیت داشته باشند.

درمان های جایگزین

به عنوان مکمل CBT، درمان‌های جایگزین می‌توانند برای کاهش غم و اندوه و کنار آمدن با درد طلاق به روشی سالم‌تر استفاده شوند.

برخی از درمان های جایگزین عبارتند از:

 • حرکت درمانی – یعنی یوگا
 • هنر درمانی
 • ذهن آگاهی و مدیتیشن
 • نفس عمیق
 • موزیک درمانی

در این بین چه کاری می توانم انجام دهم تا به خودم کمک کنم؟

خوب، علاوه بر جلسات مشاوره طلاق، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به خود و محافظت از رفاه خود انجام دهید. و، اگرچه ممکن است نادیده گرفتن برخی از این پیشنهادات وسوسه انگیز باشد – این کار را نکنید! پیشنهادها ممکن است در واقع ناامیدی و اضطراب شما را کاهش دهند تا زمانی که بتوانید فرآیند غم و اندوه را کامل کنید و/یا به دنبال کمک حرفه ای باشید. توجه: اگر پدر و مادر هستید، به یاد داشته باشید که با مراقبت از خود، برای حمایت از فرزندان خود مجهزتر می شوید.

راه هایی که می توانید قبل، حین و بعد از طلاق به خودتان کمک کنید عبارتند از:

 • به طور منظم ورزش کنید – یعنی پیاده روی سریع در اطراف محله یا رفتن به باشگاه
 • خوردن منظم و انتخاب غذاهای مغذی
 • با هدف هشت ساعت خواب هر شب
 • وقت خود را با دوستان و خانواده سپری کنید که نسبت به شما حامی و مثبت هستند
 • درگیر شدن در فعالیت های آرامش بخش و لذت بخش که شما را پرورش می دهد – مانند خواندن، بافتنی، نقاشی، و/یا آشپزی
 • ابراز قدردانی از دیگران و احاطه کردن خود با افراد مثبت

چگونه می توانم یک مشاور طلاق خوب پیدا کنم؟

فقط این را بدانید – هر روز درد کمی فروکش می کند. و در نهایت، به اندازه کافی قوی برای ادامه دادن احساس خواهید کرد. اگر برای عبور از مراحل طلاق به کمک کمی نیاز دارید، می توانید مشاوران طلاق آموزش دیده را در  سايت ما بيابيد . اگر این گزینه برای شما بهتر است، اطلاعات بیشتری در مورد درمان آنلاین پیدا کنید.

توجه: به دنبال مشاورانی باشید که تجربه عمیقی در زمینه مشاوره خانواده دارند. مطمئن شوید که با مشاور احساس راحتی می کنید زیرا در صورت قطع ارتباط، مشاوره غم و اندوه شکست خواهد خورد. طلاق از نظر عاطفی خسته کننده است، بنابراین مهم است که فردی را پیدا کنید که بتوانید به او اعتماد کنید و در طول جلسات با او صحبت کنید.

به یاد داشته باشید، یک مشاور طلاق برای حمایت از شما وجود دارد، بنابراین فردی را پیدا کنید که “مناسب” برای شما باشد. همچنین، اگر قصد دارید آنها را در جلسات مشاوره خانواده بگنجانید، چه چیزی برای فرزندانتان بهترین است. در نهایت، اگر به نظر می رسد که فرزندان شما در مرحله غم و اندوه خاصی “گیر” کرده اند، با یک مشاور کودک مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *