تماس با مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی شاداب
تلفن پنج رقمی 33848-086
اراک، خیابان امام خمینی، ساختمان پزشکان مهر

نداشتن خواستگار | دلایل + راهکار

دلایل نداشتن خواستگار

امروزه نداشتن خواستگار به مهم‌ترین مشکل دخترخانم‌ها تبدیل شده است. در واقع دختران پس از وارد شدن به دوره‌ی جوانی دغدغه‌های بسیاری پیدا می‌کنند که اگر اذعان کنیم عدم وجود خواستگار از مهم‌ترین آن‌هاست، بی‌راه نگفته‌ایم. اما وجود این مشکل دلیل بر ایراد در دخترخانم‌ها نیست و دلایل نداشتن خواستگار را می‌توان در موارد مختلف روانشناسی جستجو کرد. از طرفی تعداد بالای خواستگار در جامعه‌ی امروز به خوب بودن دخترها معنا می‌شود و در مقابل اگر دخترخانم‌هایی خواستگار نداشته باشند یا حداقل تعدادشان اندک باشد، تصورات غلطی مانند مشکل‌دار بودن دختران، ذهن را احاطه می‌کند. به طورکلی دلایل نداشتن خواستگار جنبه‌های مختلف را در بر می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

دلیل نداشتن خواستگار

 

الف ) عوامل فردی

از جمله دلایل نداشتن خواستگار ممکن است فردی و کاملاً به دخترخانم‌ها مرتبط باشد. این موارد را می‌توان در چند دسته تقسیم‌بندی کرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل:

  •   عدم داشتن مهارت فردی

حضور در اجتماع و پرورش مهارت‌های فردی از جمله نیازهای زندگی هر انسان است که باید در طول زندگی در نظر گرفته شود. دخترخانم‌ها نیز باید برای داشتن یک زندگی مستقل تلاش کنند که شاید از مهم‌ترین اقدامات در این خصوص، حضور در اجتماع باشد. برای نمونه درس خواندن و یا حتی مشغول شدن به کار می‌تواند تا حد زیادی قوی بودن دخترخانم‌ها را برای دیگران به اثبات برساند.

  •    شکست عاطفی

گاهاً پیش می‌آید که دختر خانم‌ها ازدواج ناموفق داشته‌اند و این امر سبب شده است که اعتماد به نفس‌شان را از دست بدهند. این موضوع به طورکلی ازدواج دوباره؛ حتی با بهترین فرد را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. بنابراین مهارت ارتباط موثر با یک روانشناس ممکن است تا حد زیادی افکار منفی و پوچ شکل گرفته در ذهن این‌گونه دخترخانم‌ها را کاهش دهد.

  •   سخت‌گیر بودن

از جمله دلایل نداشتن خواستگار در بین دخترخانم‌ها این است که بسیاری از آن‌ها در موارد مختلف و پیشنهادهای مطرح شده سخت‌گیر هستند. در واقع توقعات بیش از اندازه‌ی دخترخانم‌ها سبب شده است که پسران جرأت پا پیش گذاشتن را نداشته باشند. درست است که زندگی با فرد موردعلاقه آن هم با یک شرایط ایده‌آل، می‌تواند بهترین اتفاق ممکن باشد اما این موضوع قطعاً به سخت‌گیری‌های بی‌اساس منجر می‌شود که نتیجه‌ی آن کم شدن خواستگار است.

چطور خواستگار پیدا کنیم؟

ب ) عوامل فرهنگی

اگرچه بخش مهمی از عدم وجود خواستگار به شرایط فردی دخترخانم‌ها مربوط است اما نمی‌توان از مشکلات فرهنگی چشم‌پوشی کرد. به طورکلی مهم‌ترین موانع ازدواج در قالب مشکلات فرهنگی موارد زیر هستند:

  •  رسم و رسومات نادرست

در ایران و در جای‌جای این کشور اقوام زیادی زندگی می‌کنند که هرکدام دارای رسم و رسومات مختلفی برای ازدواج دخترخانم‌ها هستند. به‌عنوان مثال برخی از خانواده‌ها بر این عقیده‌اند که تا دختر بزرگ‌تر خانواده به خانه‌ی بخت نرفته است، دختر کوچک‌تر باید سماق بمکد! این تفکر عجیب از جمله دلایل نداشتن خواستگار است که متأسفانه حجم زیادی از عدم ازدواج‌ها را تشکیل داده است.

  •  مشکل در یکی از اعضای خانواده

در ایران باب شده است که اگر یکی از اعضای خانواده دچار مشکل باشد؛ مثلاً پدر خانواده گرفتار اعتیاد باشد، حتی اگر دخترخانم بهترین اخلاق، تحصیلات و… را نیز داشته باشد، در این آتش خواهد سوخت. این تفکر اشتباه هنوز هم به طور جدی دنبال می‌شود و مانع رسیدن دخترها و پسرها به هم شده است. البته در نظر گرفتن این موضوع و بررسی آن هیچ ایرادی ندارد اما نباید به دلیلی برای عدم خواستگاری منجر شود. برای این موضوع می‌توان مثال‌های دیگری مانند طلاق در خانواده و مواردی از این دست را نیز برشمرد.

ج) عوامل اجتماعی

از دیگر دلایل نداشتن خواستگار به مشکلات اجتماعی جامعه باز می‌گردد که شاید عدم وجود یک شغل مناسب برای پسرها اولین نکته‌ای است که باید به آن اشاره کنیم. در واقع اگر پسرها از لحاظ درآمد به نقطه‌ی ایده‌آل یا عرف جامعه نرسیده باشند، مطمئناً با شک و تردید به خواستگاری اقدام می‌کند.

جذب خواستگار

راهکار جهت حل نداشتن خواستگار

با این همه‌ی این تفاسیر می‌توان با در نظر گرفتن یک‌سری موارد مشکلات مربوط به عدم ازدواج دخترخانم‌ها را مرتفع کرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • توامندسازی ارتباطات فردی، اجتماعی

اگرچه پرورش ارتباطات فردی به صورت ناگهانی شکل نمی‌گیرد و باید از بدو تولد توسط خانواده‌ها به آن پرداخته شود، اما باز هم می‌توان در هر شرایط سنی، با در نظر گرفتن اقدامات مختلف مانند کتاب خواندن، حضور بیشتر در اجتماع، درگیر شدن با کارهای گروهی و مواردی از این دست به بهبود ارتباطات فردی و اجتماعی اقدام کرد. البته شاید بر این باور باشید که این موضوع به تنهایی نمی‌تواند دلایل نداشتن خواستگار را بهبود ببخشد که البته تا حدوی حق با شماست، اما آن‌چه که اهمیت دارد این است که دخترخانم‌ها تا جایی که امکان‌پذیر است، شرایط را به نفع خودشان تغییر دهند.

  • استفاده از مشاوره پیش از ازدواج

پر واضح است که در کنار پرورش ارتباطات اجتماعی و فردی، استفاده از تجربیات مشاوران و روان‌شناسان از دیگر راه‌حل‌های عدم وجود خواستگار است که توسط بسیاری از خانواده‌ها مخصوصاً دخترخانم‌ها نادیده گرفته می‌شود. در واقع این گونه مشاوره‌ها به خوبی می‌تواند تجربیات افراد را در خصوص نحوه‌ی برخورد با مسائل و مشکلات این‌چنینی افزایش دهد و چه بسا حل این نوع دغدغه‌ها راحت‌تر هم خواهد شد. البته بدیهی است که در این زمینه باید از مشاوران کارکشته و باتجربه استفاده کرد تا شرایط از آنچه که وجود دارد، بدتر نشود.


خدمات مشاوره پیش از ازدواج مرکز شاداب نو

حال با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله، اگر احساس می‌کنید که برای حل مشکل عدم وجود خواستگار نیاز به یک تیم باتجربه دارید، کافی است که با مرکز شاداب نو در ارتباط باشید. در حال حاضر بسیاری از دخترخانم‌ها به دلایل مختلف نیاز به یک گوش شنوا برای مطرح کردن مشکلات این‌چنینی دارند که در این خصوص بهترین پیشنهاد می‌تواند به‌کارگیری از مشاوران شاداب نو باشد. این مرکز روانشناسی با سابقه‌ای حدوداً 10 ساله توانسته است در حوزه‌ی بهبود مهارت ارتباط موثر دخترخانم‌ها به ارائه بهترین راه‌کارها بپردازد تا با کشف مشکلات و دلایل نداشتن خواستگار به بهبود زندگی این افراد کمک کرده باشد. حال برای اینکه بتوانید از کلیه‌ی خدمات مشاوره و روانشناسی مرکز شاداب نو برخوردار شوید، کافی است که از راه‌های ارتباطی قرار داده شده در ادامه‌ی مطلب استفاده کنید.

مرکز شاداب نو : 09364245996

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *