تماس با مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی شاداب
تلفن پنج رقمی 33848-086
اراک، خیابان امام خمینی، ساختمان پزشکان مهر

صفر تا صد آزمایش های پیش از ازدواج | 3 آزمایش اجباری | 2 آزمایش اختیاری

آزمایش های اجباری پیش از ازدواج چیست؟

آزمایش های اختیاری پیش از ازدواج چیست؟

واکسن های پیش از ازدواج کدام هستند؟

مشاوره های ضروری پیش از ازدواج

شرایط انجام آزمایش پزشکی پیش از ازدواج

 

در این مقاله ما کامل ترین اطلاعات را در خصوص آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج که شامل آزمایش های پزشکی اجباری پیش از ازدواج ، آزمایش های اختیاری پیش از ازدواج ، انواع واکسن های لازم پیش ازازدواج، مشاوره های پیش از ازدواج ارائه می دهیم.

 

آزمایش های پزشکی پیش ازازدواج

همانطور که می دانیم ازدواج یکی از مهترین تصمیمات زندگی هر فردی می باشد. اهمیت سلامت جسمی و روانی زوجین در ازدواج برای هر پسر و دختری ضروری بنظر می رسد.  سلامت روانی هر فرد در مشاوره های روانشناسی پیش از ازدواج با انجام مصاحبه روان شناختی توسط مشاوره و روانشناس ، انجام تست های روانشناختی نئو (NEO) ، پرسشنامه شخصیتی چند وجهی مینه سوتا (MMPI) و یا تست کتل قابل بررسی و ارزیابی می باشد. که به این فرایند به اصطلاح مشاوره پیش از ازدواج یاد می گویند که در مقاله مشاوره و روانشناسی پیش از ازدواج بطور کامل توضیحات لازم ارائه گردیده است.

اما در خصوص بررسی سلامت جسمی زوجین در امر ازدواج تا حدود زیادی آزمایشات پزشکی پیش از ازدواج راه گشا می باشد. در ادامه صفر تا صد تمام آزمایشات توضح داده خواهد شد. جهت دریافت مشاوره تلفنی نیز م یتوانید با شماره 09364245996 با ما در ارتباط باشید

آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج

آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج به دو دسته آزمایش های پزشکی اجباری پیش از ازدواج و آزمایش های پزشکی اختیاری پیش از ازدواج تقسیم میگردند. که ازمایش های پزشکی در کنار انجام مشاوره روانشناسی پیش از ازدواج تا حد بسیار زیادی باعث ارزیابی دقیق طرفین در خصوص سلامت روانی و جسمی از هم دیگر میگردد.

آزمایش های پزشکی اجباری پیش از ازدواج

براساس قانون برای ثبت ازدواج در ایران، دختر و پسری که قصد ازدواج دارند،می بایست برای انجام آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج ، برگه ی معرفی نامه ای را از دفتر ازدواج تحویل بگیرند. یک قطعه عکس برای هر فرد و برگه ی معرفی نامه، دو مدرک لازم برای انجام آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج محسوب می شود. برگه ی معرفی نامه ی توسط دفتر ازدواج صادر خواهد شد.

پس از مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایشات، پاسخ آزمایش را دریافت و در صورت عدم وجود مشکل  ثبت ازدواج در محضر بلامانع می باشد. مدت اعتبار آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج 30 روزه بوده و در طی این مدت زمانی، بایستی آزمایشات صورت گرفته و عقد انجام پذیرد.

سه آزمایش پزشکی اجباری پیش از ازدواج به شرح زیر می باشد :

 • آزمایش تالاسمی
 • آزمایش عدم اعتیاد
 • آزمایش VDRL یا سیفلیس ، سفلیس (Syphilis)
آزمایش تالاسمی و سفلیس از طریف نمونه خون و آزمایش عدم اعتیاد از طریق نمونه ادرار قابل انجام می باشد.

آزمایش های پزشکی اختیاری پیش از ازدواج

دوآزمایش پزشکی اختیاری پیش از ازدواج به شرح زیر می باشد :

 • آزمایش ایدز
 • آزمایش ژنتیک

واکسن های مورد نیاز پیش از ازدواج

 

واکسن کزاز

در هنگام ازدواج در صورتی که از آخرین واکسن کزازی که مصرف کرده‌اید ده سال گذشته باشد باید واکسن کزاز را تزریق کنید.آزمایشگاه واکسن کزاز را معمولا برای بانوان اجباری کرده ولی توصیه می شود که آقایان هم این واکسن را تزریق کرده و عموما توصیه پزشکان این است که هر فرد هر 10 سال یکبار این کار را برای پیشگیری از بیماری انجام دهد. 

آزمایش اجباری پیش از ازدواج

آموزش و مشاوره تنظیم خانواده

علاوه بر انجام آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج، جهت دریافت نامه تاییده پسر و دختر می بایست کلاس آموزش و مشاوره تنظیم خانواده را نیز شرکت نمایند. این کلاس ها با هدف افزایش آگاهی‌های بهداشتی ، بهداشت جنسی، مسائل تنظیم خانواده بارداری، و… توضیحاتی ارائه میگردد.آموزش تنظیم خانواده در ادامه آزمایش های پزشکی پیش ازازدواج انجام می‌شود. با توجه به زمان محدود این جلسات حتما پیشنهاد میگردد زوجین جهت دریافت آموزش های بیشتر اقدام نمایند.

 

دریافت نتایج و تاییده از آزمایشگاه

تأییدیه آزمایش عدم اعتیاد، دریافت کارت واکسن کزاز، نتیجه آزمایش خون و شركت در جلسه آموزشی و مطلوب بودن همه این موارد طی یک نامه مهر و امضا شده به زوجین برای تحویل به محضر داده می شود.اعتیار این تاییده یک ماه بوده و می بایست در این مدت برای عقد اقدام نمایید.

شرایط انجام آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج

ناشتا بودن : برای انجام آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست.
عادت ماهیانه و پریود بودن : سوالی که برای برخی مطرح می شود این است که انجام آزمایشات در ایام عادت ماهیانه و پریود بودن  می تونه در نتایج آزمایش اختلال ایجاد کنه؟ باعث بشه چیزی بالا یا پایین نمایش داده بشه؟ و یا اینکه میتوان آزمایش ازدواج در زمان پریود انجام داد یا نه؟

در خصوص  آزمایش خون مشکلی وجود ندارد، و میتوان آن را در  دوره پریودی انجام داد.

در مورد نمونه ادرار، برخی از آزمایشگاهها وقتی فرد در زمان پریود باشد نمونه ادرار از فرد نمی گیرند، ولی برخی دیگر از آزمایشگاهها اگر روز دوم یا سوم پریود خانم باشد نمونه گیری را انجام می دهند.بنابراین برای اینکه اطلاع دقیق تری در این مورد داشته باشید بهتر است با مرکز و آزمایشگاهی که قرار است برای انجام آزمایش ازدواج مراجعه کنید، تماس بگیرید.

سیگار و خودارضایی : مواردی مانند خود ارضایی و سیگار کشیدن در نتیجه  آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج تاثیر گذار نخواهند بود.

تجاوز جنسی : مواردی مانند تجاوز جنسی یا مشکلات بارداری با  آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج مشخص نخواهند شد، مگر با انجام آزمایشات بیشتر مربوط به آنها.

گروه خونی : نوع گروه خونی پسر و دختر تاثیری در سازگاری آنها با یکدیگر ندارد.

مشاوره روانشناسی پیش از ازدواج

در کنار انجام تمام  آزمایش های پزشکی پیش از ازدواج انجام مشاوره پیش از ازدواج نیز توصیه می گردد. مشاورین ازدواج به افرادی که قصد ازدواج دارند کمک می‌کنند و آن‌ها را در زمینه‌های مختلف مانند سازگاری جنسی و صمیمیت، نزدیکی احساسی، زندگی به صورت مستقل یا با خانواده، سوءتفاهم‌ها، الگوهای ارتباطی و غیره کمک می‌کنند.

همچنان تاکید می شود از اهمیت مشاوره پیش از ازدواج غافل نشوید، پیش از عقد حتما حتما حتی بصورت غیر حضوری و تلفنی مشاوره پیش از ازدواج را انجام دهید. برای انجام مشاوره آنلاین و غیر حضوری میتوانید با شماره 09364245996 و انجام مشاوره حضوری و دریافت نوبت روانشناس اراک نیز با ما در تماس باشید.

10 دیدگاه دربارهٔ «صفر تا صد آزمایش های پیش از ازدواج | 3 آزمایش اجباری | 2 آزمایش اختیاری»

 1. سلام
  واقعا تنها سایتی بود که همه چی و واضح و خوب توضیح داده بودن عاالی بود

 2. دمتون گرم

  آیا اگه در مهلت یکماهه نامه تاییده انجام آزمایشات و سرکت در کلاسها به محضر داده نشه و عقد انجام نشه ،دوباره باید هم آزمایش بدن و در کلاسها شرکت کنن و واکسن بزنن ؟؟؟؟
  هزینه این مراحل چقدره؟

  1. سلام وقت بخیر جناب
   نه من خودم دوبار دارم میرم چون اعتبار آزمایشم تموم شده بود مجبور شدیم دوباره بریم کافیه همون برگه رو ببرید تا فقط آزمایش بگیرند بقیه روند لازم نیست

   1. سلام ببخشید اگه اعتبار جواب ازمایش تموم بشه اگه همون برگه رو ببریم فقط اقا باید ازمایش بده یا خانوم هم دوباره باید ازمابش بده؟؟

  1. مرکز شاداب

   آزمایشی دراین خصوص وجود ندارد، با مراجعه با متخصص زنان و یا ماما می توانید در این خصوص اطلاعات بیشتری کسب کنید

 3. سلام واقعا عالی و کامل همه موارد توضیح داده شده بود با سپاس از زحمات شما خداقوت

 4. سلام اگرخونمون به همدیگه نخورد و مشکل بود باید چکارکنیم ؟ایا راهی هست ازمایش مجدد یا هرراهه دیگری؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *